باور چیست و چگونه شکل می گیرند ؟

باور چیست و چگونه شکل می گیرد ؟ اگر شما هم مشتاق به تغییر زندگی خودتان هستید و می خواهید اتفاقات و شرایط زندگی خودتان را خلق کنید باید بدانید که باور چیست و چگونه شکل می گیرد ؟ تا باورهای قدرتمند کننده بسازید و از باورهای محدود کننده را شناسایی کنید و باورهای قدرتمند کننده جایگزین آنها کنید تا تأثیر منفی روی زندگی تان نگذارند.
ما با افکارمان باورهایمان را شکل می دهیم و با باورهایمان نتایج زندگیمان را رقم می زنیم، حالا انتخاب با شماست که باورهای قدرتمند می سازید تا زندگیتان تبدیل به بهشت شود یا باورهای محدود کننده می سازید تا زندگیتان را تبدیل به جهنم کنید.
در ادامه وقتی شما آگاهی خود را از باور چیست و چگونه شکل می گیرد ؟ بدست می آورید دیگر اتفاقات زندگیتان را آگاهانه خلق می کنید و بعد از مدتی هر اتفاقی چه خوب باشد و چه بد را بررسی می کنید و متوجه می شوید که نتیجه امروزتان حاصل باورهایی که دیروز داشته اید است.

باور چیست و چگونه شکل می گیرد؟

باور چیست ؟

 • تکرار زیاد یک فکر برای مدت طولانی تبدیل به باور می شود.
 • افکار قالبی که بارها شنیدیم و در رابطه باشون فکر کردیم میشه باور.
 • وقتی به چیزی بارها و بارها فکر کنیم، توجه کنیم، راجع به آن صحبت کنیم، شواهد آن را ببینیم، یا در زندگی تجربه کنیم تبدیل به باور می شود.
 • ورودی های ذهنمان افکارمان را شکل می دهند و افکارمان باورهایمان را شکل می دهند و باورهایمان نتایج زندگی مان را خلق می کنند.

پس مراقب باشید به چه چیزی توجه می کنید، در رابطه با چه چیزی فکر می کنید، در رابطه با چه چیزی صحبت می کنید، باشید چون نتایج زندگیتان ارتباط مستقیمی با  باورهایی که می سازید دارد.
در واقع شما باید فقط در رابطه با خواسته هایتان صحبت کنید، فقط در رابطه با خواسته هایتان فکر کنید، و فقط به خواسته هایتان توجه کنید تا با سرعت بسیار بالایی آنها را در زندگی تجربه کنید.
باورها چگونه شکل می گیرند ؟ فرض کنید به شما بگویند فلان شهر آدمهای خوبی ندارد و شما مدام به خوب نبودن مردم آن شهر فکر می کنید، راجع به خوب نبودن آدمهای آن شهر صحبت کنید، راجع به بدی مردم آن شهر حتی اگر حقیق ندارد صحبت کنید، طی کردن این روند باعث شکل گیری باور می شود.
مسئله بسیار مهم این است که ما باورهایمان را انتخاب نکرده ایم بلکه از کوچکی از طریق خانواده، دوستان، اطرافیان و … به ما القا شده است و ما بدون اینکه متوجه شویم باورهایی که دیگران به ما القا کرده اند را پذیرفته ایم و نتایجی که امروز تجربه می کنیم حاصل همان باورهاست.
البته ناگفته نماند، درسته که ما باورهایمان را انتخاب نکرده ایم ولی می توانیم روی خود کار کنیم و باورهایمان را تغییر دهیم که در ادمه مطلب راههای تغییر باور را با در میان می گذارم.
باورهای فعلی مان نتایج زندگیمان را شکل داده اند ولی ما می توانیم با تغییر باورهایمان و ایجاد باورهای قدرتمند کننده نتایج آینده را تغییر دهیم.

باورهای محدود کننده

باورهای محدود کننده باورهایی هستند که باعث می شوند شرایط کنونی که اصلا از آن رضایتی نداریم را قبول کنیم و باور داشته باشیم که تا آخر عمر باید به این شکل زندگی کنیم و اکثر اشخاص برای اینکه باورهایشان را تغییر ندهند اسمشو میزارن تقدیر و می گویند تقدیر من این است که به  این شکل زندگی کنم.
نکته بسیار مهم این است که زندگی مان را خودمان با باورهای مناسب خلق می کنیم و اگر انسان بخواهد شرایط زندگی اش را تغییر دهد به راحتی می تواند این کار را انجام دهد.
باورهای محدود کننده:

 • توی این شهر نمیشه پیشرفت کرد.
 • اگر توی خانواده پولدار به دنیا میومدم شرایط بهتر بود.
 • دیگه از ما گذشته بی خیال

موارد فوق فقط چند تا از نمونه های باورهای محدود کننده است که باعث می شود بی خیال لذت بردن از زندگی بشیم و زندگی مان تکراری و بی روح می شود. البته ما می توانیم با پیدا کردن الگوهای موفق که نتایج عالی گرفته اند باورهای قدرتمند بسازیم که در ادامه راجع به باورهای قدرتمند کننده مطالبی را مطرح می کنم.

باورهای قدرتمند کننده

باورهای قدرتمند کننده باورهایی هستند که باعث می شوند برای اهدافمان انگیزه بگیرم و مدام در حال حرکت باشیم. باعث می شوند خودمان و توانایی هایمان را باور داشته باشیم و از زندگی لذت ببریم.
باورهای قدرتمند کننده باعث می شوند نوع نگاهمان به مسائل تغییر کند و نتایج زندگیمان را خودمان خلق کنیم. باورهای قدرتمند کننده باعث می شوند که همیشه رو به جلو حرکت کنیم و برای خودمان ارزش قائل باشیم.

باورهای قدرتمند کنننده:

 • من انسان  ارزشمندی هستم.
 • من لایق بهترینها هستم.
 • سر تا سر وجودم غرق در انرژی و شادی است.

موارد فوق فقط چند نمونه از باورهای قدرتمند کننده هستند که باید افکارمان را با این باورها بمباران کنیم. البته ناگفته نماند که ما باید آنقدر این باورها را در ذهن مان تکرار کنیم تا نتایج زندگی مان را خلق کنند.
مدتهاست که ذهن مان با باورهای محدود کننده پر شده بود و ما باید ذهن مان را با باورهای قدرتمند کننده اشباع کنیم تا سرپوشی بر باورهای محدود کننده باشند. ما باید باورهایی داشته باشیم که زندگی مان را خلق کنند و برایمان زندگی بسازند سرشار از لذت و شادی.

راههای تغییر باور

راههای زیادی برای تغییر باورها وجود دارد ولی بهترین راه برای تغییر باورها که من با بکارگیری آن نتایج فوق العاده ای را گرفته ام در ادامه برای شما مطرح می کنم.

 • شناسایی باورهای قدرتمند کنند.
 • تکرار هر روز باورهای قدرتمند کنند، و مانند ذکر آنها را زمزمه کنید.
 • راجع به باورهای جدیدتان فکر کنید و نتایجی که حاصل استفاده از آن باورها بوده را ببینید.
 • باورهای جدیدتان را تایید کنید و از آنها انرژی بگیرید.
 • راجع به باورهای قدرتمند کننده تان بنویسید.
 • راجع به آنها با خودتان، خداوند و یا کسی که باورهای قدرتمند کننده دارد صحبت کنید.
 • شکر گزار باورهای جدیدتان از خداوند باشید.

موارد فوق که به ظاهر ساده ولی اگر از آنها استفاده کنید زدگی تان ۱۸۰ تغییر می کند، طوری که خودتان متحیر شوید. البته ناگفته نماند که شما باید ادامه بدهید و از مسیر درست خارج نشوید تا روز به روز نتایجتان بزرگ تر و بزرگ تر شوند.

منتظر نظرات و سوالات ارزشمند شما در قسمت نظرات و زیر همین برگه هستم.

ابراهیم سواری برای شما آرزوی سعادت می کند. 

برچسب ها
دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *